Kendinle Dost Olmak  

Bireyin kendiyle dost olması bazen zor gibi görünse de değildir. Bireyin kendiyle dost olması; kendini sevmesi,kucaklaması,kendine saygı duyması,kendini fiziksel-ruhsal ve zihinsel dinlemesi,kendiyle sohbet etmesi gibi birçok şey ile mümkündür. Bireyin kendi ile dost olması narsizm ile özeleştirilse de aslında öyle değildir. 

Bireyin kendi ile dost olması kendisini tanımaktan, kendisi ile ilgili her şeyi bilmek, kendisi ile ilgili çözüm üretmeyle yapar. Neyi sevdiği ve sevmediği, neden ve nelerden hoşlandığı ve hoşlanmadığı;yemek yerken, yürürken,herhangi bir şeyi içerken, uyurken doyum alma ve anda olabilme bireyin kendi ile dost olabilmesinde ufak adımlarla başladığı farkındalıklarla sağlamaktadır. 

Bireyin kendi fiziksel,ruhsal ve zihinsel olarak kendi sağlıklı oluşuna yönelik dert edinmesi ve bu derde çözüm atmasında ve kendiyle dost olması için ayrı bir önemi vardır. Kendimizle dost olurken ilişkileri tanımlamak (yüksek beklenti içerisinde bireyin kendisinin ya da önem verdiği kişinin yüksek beklentisi olup olmaması),olumlu ve olumsuz tüm tecrübeleri tanımlamak (tecrübe olmasaydı olduğunuz kişide olamayacak unsurlar,kazanımlar), hayal ve hedeflerimizde nereye,neden ve niye gittiğimizi tanımlamak, değerlerimizi tanımlamak,alışkanlıklarımızı tanımlamak, korku-yara ve travmaları tanımlamak,kendimiz için güzel olanı tanımlamak kendimizle olan dostluk için güzel bir adımdır.